Värk on selline, et tegin adik levini ROLE kliinikus paljuräägitud varjatud toidutalumatuse testi, et teada saada, mida ma tohin süüa, mida mitte, mida millega jne.
Süsteem on lihtne – maksad ära uskumatu portsu raha (ca 4000 krooni) ja lased end korra nõelaga torgata. Veeniverest tehakse seerum, mida tilgutatakse ca 100 toiduaine testanumasse. Ja vastavalt sellele, millega ja kuidas sinu veri reageerib, tekibki ülevaade põhilistest toiduainetest, mis on sinule OK või mille suhtes sul ongi see varjatud toidutalumatuse allergia. Varjatud ses suhtes, et sa ei pruugi ise aru saadagi, et mõni toiduaine sulle vastunäidustatud, aga ainevahetusele annab ta ometigi ka ilma sinu teadmata põntsu.
Sain veebruari keskel oma sutsaka tehtud ning nädal hiljem oli tõehetk. Esialgu nimekirjaga tutvudes see väga traagiline ei tundunud, aga tegelikult on ikka keeruline küll kui leiad keelatud ainete listist (milles on ca 40 toodet) nii mõnedki oma lemmikud või koostisained, millest koosnevad pea kõik ülejäänud sinu igapäevased toidud – näiteks lehmapiim ja kõik sellest tulenev, nisujahu, muna, suurem osa kalaliha ja noh, jah, alkohol ka.
Nimekiri ise on pikk, igal inimesel individuaalne vastavalt oma vere allergia-analüüsidele, aga seda ma aimasin, et tuleb oma toitumisharjumusi muuta ja mitte vähe. Tegelikult see oligi eesmärk, et kaotada mõned kilod ning lahti saada mõningatest tervisehädadest. Eks näis, igasugust tervislikku elustiili on vahelduva eduga testitud, nüüd proovin siia otsa ka teadusliku meetodi ära. Takkaotsa see makstud 4000 krooni motiveerib ka päris korralikult, et viitsida saadud soovitustest kinni pidada (jõle kallis lugu ikka!).
Mis siis ees seisab?
Programm näeb ette, et järgin 90 päeva täpselt etteantud toidutabelit, ilma eranditeta. Lisaks keelatud toiduainetele tuleb suhteliselt range plaani järgi omavahel kombineerida ka lubatud aineid, st teatud asju koos süüa ei tohi ning see on, ausalt öeldes, paras nuhtlus. Aga küllap harjub ära, see on mu ainus lootus. Ja kui asi toimib ka, siis on ju kõik OK.
Enesetunde jälgimiseks ja ka motivatsiooni hoidmiseks plaanin oma 90-päevase maratoni ja käigus kogetud mõtted toitumisharjumuste muutused kirja panna. Head isu, kel viitsimist lugeda.
Ja siin siis ka minu "piibel" ehk keelatud ja lubatud toiduained. Kuidas neid lubatuid omavahel kombineerida tohib, jäägu Levini ärisaladuseks. Punasega keelatud, rohelisega lubatud.
TAIMNE KRAAM
tomat, baklažaan, nektariin, virsik, aprikoos, kiivi, spinat, läätsed, türgiuba, mungo oad, oliiv, tatar, nisu & nisutooted, maapähkel, kreeka pähkel
LOOMNE KRAAM
sealiha, kalkun, maks/süda/neerud, muna, lehmapiim, keefir, või, kohupiim, jogurt, hapukoor, kõik kollased juustud, sula/määrdejuust, hallitusjuustud
MEREANNID
krevett, auster, tursk, forell, lõhe, kammkarp, homaar, krabi, sardiin, kilu, heeringas, räim, rannakarp
MUU
kaneel, seesam, kohv, must pipar, mesi, müsli, kiirpudrud, maisihelbed, linnased, õllepärm, küpsetuspärm, alkohol, coca/pepsi
TERAVILJAD
hirss, mais, rukis, kaer, oder, riis (täistera), maisi tortillad, kaerahelbed, kruubid, india pähkel, mandel, päevalilleseemned
JUURIKAD
porgand, põlduba, avokaado, lehtsalat, hernes, küüslauk, kapsas, kartul, petersell, paprika, sibul, peet, kurk suvikõrvits, põlduba, brokkoli, seller, kõrvits, bataat, lillkapsas, porrulauk, kaalikas, redis, till, mustrõigas, chillipipar, seened (värsked ja kuivatatud)
PUUVILJAD
banaan, greip, õun, sidrun, mustikas, ananass, maasikas, mango, pirn, melon, apelsin, ploom, viinamari, arbuus, pomelo, mandariin, rosinad, metsamarjad, aedmarjad
LOOMNE KRAAM
kana (ilma nahata), lammas, part, küülik, loom/veis, kitsepiim ja juust, feta, mozarella, saida jt valged juustud
MEREANNID
merikeel, angerjas, heik, tuunikala, kalmaar, paltus, lest
MUU
šokolaad, oliiviõli, tee, sinep, roosuhkur, vahtrasiirup, valge pipar, ingver, basiilik
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
9 comments:
kus see loogika on, et oliive ei või, aga oliiviõli võib?!
aga miks naised meestest vähem palka saavad?
küllap seal on sama loogika – miks piim ei ole OK, aga mozza juust näiteks on. oliiv ja külmpressitud õli ei ole päris üksjaseesama.
Oliiv ja külmpressitud õli on ikka väga üksjaseesama. Või mingi teema oksüdatsiooniga, et oliiv enne purkijõudmist jõuab mõnevõrra hapnikuga reageerida?
Kana võib ja kalkunit mitte? No pagan.
Müslit ei või, kaerahelbeid, rosinaid ja päevalilleseemneid võib? Ma mõtlesin et see ongi müsli.
küsimus on suhkrus jmt magustajates ja maitselisandites, mida müsli ja muud hommikukrõbinad ülisuures koguses sisaldavad.
ja lõppudelõpuks on see nimekiri koostatud minu verega testides minu allergiliste reaktsioonide alusel, niiet ärge tõmmake liigseid paralleele iseendaga. oliivis on ju hulga rohkem kraami kui oliiviõlis, järelikult allergiline reaktsioon tekib tahkes oliivi lihakehas olevate ainetega.
no ja lõppude lõpuks on küsimus rohkem selles KUIDAS ma söön, mitte üksikutes komponentides.
Kes see rumal poemüslit sööb?
Ikka ise tehakse seda asja - nendest eelpoolmainitud koostisosadest ja veel kõikidest häädest asjadest ja õli ja mee ja vee segust ja ahjus : )
Häda on ainult selles, et kui ma mõtlesin minna sedasama testi tegema, pani isand A.L. mulle juba telefoni teel praktiliselt sama toidunimekirja paika. Kuna ma enamikku asju nendest rohelistest ei suuda enesele suhu nagunii toppida, siis otsustasin mitte jännata ja raha maksta.
Muide - sa huvi pärast lugesid, mida maailmas (akadeemilistes ringkondades) sellest toidutalumatuse testimisest ka arvatakse? (Mul on allergik majas - ma olen seda teemat lugenud juba 5 aastat.) Kas sa seda tead, et kui sa teed selle sama testi mõnel teisel päeval või kasvõi samal päeval eri kellaaegadel, siis sa saad täiesti erinevad tulemused;-)! Ja no iga kaalujälgija võib sulle rääkida nahata kanalihast jne. Soovitan ka huvi pärast võrrelda seda sinu "ainulaadset" nimekirja nt 5-10 sama testi teinu omaga. Saad kaunis toreda üllatuse ilmselt;-) Ajaviiteks võiks lugeda ka nt raamatut "Normaalne toitumine". Üks autor on nt Mihkel Zilmer, kes on vist ainus Eesti toitumisteadlane, kes veel kellegi või millegi poolt äraostetud ei ole.
Aga miks üldse seda programmi sai jälgima hakatud?
Kas probleem kehakaaluga või asi rohkem teadlikus toitumises?
Post a Comment